2018 Brantford Soccer Classic Volunteering

Updated Friday August 10, 2018 by Brantford Galaxy Youth Soccer Club.

 

**********************************************************************************

Friday August 10th   

**********************************************************************************
Equipment Distribution 4 p.m. to 7 p.m. at Club Office (20 Roy Blvd #11)

     Adult 1.   Chantal Slaght (U-11 Boys)

     Adult 2.   Jeff Slaght (U-11 Boys)

Registration Desk 3:30 - 8:30 p.m. at Best Western

     Coordinator:     Opal McAuley (U-12 Boys / U-16 Boys Black)

     Adult 1:    Claire McAuley (U-12 Boys / U-16 Boys Black)

     Adult 2:    Sarah Thompson (U12 Girls / U16 Boys Black)

 

     Student 1:     Carter McAuley (U-16 Boys Black)

     Student 2:     Kyle Watt (U-14 Boys Black)

Starting at 5:00-8:00.

     Adult 3:    Denise Crabb (U-16 Boys Black)

     Adult 4:    Tania Cudmore (U14 Boys Black/ U12 Girls) 

*********************************************************************************

Saturday August 11th 

Tournament HQ will be located at the Best Western Hotel

*********************************************************************************

Registration Desk 6:30 - 11:30 a.m. at Best Western

     Coordinator:    Sarah Vieira (U12 Boys)

     Adult 1.     Alison Weir (U-16 Boys Red)  

     Adult 2.    Kristy Macintosh (U9 Boys)

     Adult 3.    Margerit Kayed and Shahd Fadel Kayed (U9 Boys)

     Adult 4.    Jonathan Cowper

     Adult 5.    Jenny

Scorekeeping (times tbd)

    Adult 1:    TBD

    Adult 2:    TBD

 

Mobile Support 10 a.m. to 2 p.m.  (need a vehicle that will fit coolers, we will pay gas)

       Adult 1:     Ryan Lane (U12 Girls) 

Mobile Support 12 noon to 4 p.m.  (need a vehicle that will fit coolers, we will pay gas)

       Adult 1:  Tammy Cowan (U14 Red Boys) 

Mobile Support 3 p.m. to 7 p.m.  (need a vehicle that will fit coolers, we will pay gas)

     Adult 1:      Nadine Dmetriuc (U9 Boys)

 

Head Field Convenor:    Chantal Slaght (U11 Boys)

Head Field Convenor (Festival):   Chantal Slaght (U11 Boys)

 

FESTIVAL FIELDS

Branlyn Park (Blue and Red) (U9 Boys)

     * There is no Equipment Box at this location.  All field equipment to be obtained from Club Office

    Pick up Field/Convenor Supplies Friday @ the club office (20 Roy Blvd. #11) & deliver 
    to field Saturday morning and assist with Set-up:  Nadine Dmetriuc


     Field Setup 8:45 a.m.:    Melissa Hoffman (U9 Boys)               Artur Clochon (U9 Boys)

     Field Setup 8:40 a.m.:    Ryan Stephand (U9 Boys)                Barry Goulding (U9 Boys)

 

     Field Tear-down 4 p.m.:   Jenn and Aaron Gerster (U9 Boys)

 

     Convenor 9:00 a.m. to 12:30 a.m.:     Gianna and Amelia Bosagri (U11 Boys) 

     Convenor 12:30 a.m. to 4:00 p.m.:     Gianna and Amelia Bosagri (U11 Boys)

     

Brier Park (Blue, Red, and Yellow) (U10 & U12 Boys)
     * Nets & Corner Flags located in Equipment Boxes at field.  Lock Combo will be provided

    Pick up Field/Convenor Supplies Friday @ the club office (20 Roy Blvd. #11) & deliver 
    to field Saturday morning and assist with Set-up:         Brent and Tanya Smeda (U12 Boys)

 

    Field Setup 8:30 a.m.:     Rose De Cosmi (U10 Boys)     Kirsten Pollard (U10 Boys)

     Field Setup 8:30 a.m.:    Brent Smeda (U12 Boys)           Paul Tinker (U12 Boys) 

 

     Field Tear-down 5 p.m.:    Mike Smuck (U12 Boys)            Greg Perkins (U12 Boys)

     Field Tear-down 5 p.m.:    Karina Coelho (U10 Boys)         Erica Helms (U10 Boys)      

     

     Convenor 9:30 a.m. to 11:30 a.m.:       Miki Botas (U12 Boys) 

     Convenor 11:30 a.m. to 1:30 p.m.:     Temple Swift (U10 Boys)

     Convenor 1:30 p.m. to 3:30 p.m.:       Sam Pacheco (U10/ U12 Boys)

     Convenor 3:30 p.m. to 5:30 p.m.:         Laryssa Kramer (U12 Boys)   

 

     Runner (Blue field) 10 a.m. to 5:00 p.m.:     Addison (U12 Boys)

     Runner (Red field) 10 a.m. to 5:00 p.m.:     Johnathan (U12 Boys) 

 

Wood Street Park  (U11 Boys)

     * There is no Equipment Box at this location.  All field equipment to be obtained from Club Office

    Pick up Field/Convenor Supplies Friday @ the club office (20 Roy Blvd. #11) & deliver 
    to field Saturday morning and assist with Set-up:  Brad Vieveen

 

     Field Setup 9:00 a.m.:     Jennifer Pitt & Jimmy (U11 Boys)     Brad & Kari Vieveen (U11 Boys)

     Field Tear-down 3 p.m.:    Ashley & Ryan Boake (U11 Boys)

 

     Convenor 9:30 a.m. to 11:30 a.m.:     Rosemary & Roger Goncalves (U11 Boys)

     Convenor 11:30 p.m. to 1:30 p.m.:      Damien & Adrienne Muchowski (U11 Boys)

     Convenor 1:30 p.m. to 3:00 p.m.:       Jennifer Bosagri and Lisa Figueiredo (U11 Boys)

 

COMPETITIVE FIELDS (U13+)

 

Jaycee Park (U14 Girls)

    * There is no Equipment Box at this location.  All field equipment to be obtained from Club Office

   Pick up Field/Convenor Supplies Friday @ the club office (20 Roy Blvd. #11) & deliver 
    to field Saturday morning and assist with Set-up:      Chris Parsons

 

     Field Setup 9 a.m.:   Chris Parsons (U14 Girls)           Jim Hunter (U14 Girls)

     Field Tear-down 7 p.m.:  Chris Parsons (U14 Girls)     Jim Hunter (U14 Girls)

 

     Convenor 8:30 a.m. to 11:30 a.m.:     Richard Kouwen (U14 Girls) 

     Convenor 11:30 a.m. to 2:00 p.m.    Sharon Samisiuda (U14 Girls) 

     Convenor 2:00 p.m. to 4:30 p.m.:     Diane Houliston (U14 Girls)   

     Convenor 4:30 p.m. to 7:00 p.m.:     Carla Difilice (U14 Girls)   

 

John Wright (Blue, Red, Yellow, and Green) (U14 Boys – Red & Black)

    * There is no Equipment Box at this location.  All field equipment to be obtained from Club Office

    Pick up Field/Convenor Supplies Friday @ the club office (20 Roy Blvd. #11) & deliver 
    to field Saturday morning and assist with Set-up:   

    John Anderson (U14 Boys Red) and Tania Cudmore or Karstens Family (U14 Boys Black)


     Field Setup 7:30 a.m.:   John Anderson (U14 Boys Red)

     Field Setup 7:30 a.m.:    Dave Masser and …Watkins (U14 Boys Red)

     Field Setup 7:30 a.m.:    Helen - Karstens Family (U14 Boys Black)

 

     Field Tear-down 7 p.m.:    Mamela Family (U14 Boys Red)

     Field Tear-down 7 p.m.:    Luis Guazzone (U14 Boys Red)

     Field Tear-down 7 p.m.:    Kristina McBride (U14 Boys Black)

 

     Convenor 9:00 a.m. to 12:30 p.m.:   Vicki Hamilton (U14 Boys Black) 

     Convenor 9:00 a.m. to 12:30 p.m.:    Emilia Niece (U14 Boys Black) 

 

     Convenor 12:30 a.m. to 3:30 p.m.:  Paul Mlynarski (U14 Boys Red)

     Convenor 12:30 a.m. to 3:30 p.m.:  Crystal Girardi (U14 Boys Red)

 

     Convenor 3:30 a.m. to 6:30 p.m.:    Enoe Family (U14 Boys Red)

     Convenor 3:30 a.m. to 6:00 p.m.:     Kelly Grewal (U14 Boys Red)

 

     Runner (Blue field) 8 a.m. to 6:30 p.m.:     Isaac (U14 Boys Red)

     Runner (Green field) 8 a.m. to 6:30 p.m.:     Izzy (U14 Boys Red) 

    Runner (Red field) 8 a.m. to 6:30 p.m.:      Chloe (U14 Boys Red)

    Runner (Yellow field) 8 a.m. to 6:30 p.m.:      Hannah Pacheco (U12 Boys)

 

Lions Park (Enclosure, Red, and Brooklyn)

     * Corner Flags and Nets will be in Equipment Boxes located at field.   Lock Combo will be provided.

    Pick up Field/Convenor Supplies Friday @ the club office (20 Roy Blvd. #11) & deliver 
    to field Saturday morning and assist with Set-up: 

     Rhonda and Dave Mattice (U16 Boys Red) and Jen Clarke (U16 Boys Black)

 

     Field Setup 7:30 a.m.:     Rhonda and Dave Mattice (U16 Boys Red)

     Field Setup7:30 a.m.:      Lesley Peplinski and Trevor Figueiredo (U16 Boys Red)

 

     Central Convenor 9:30 a.m. to 12:00 p.m.:    Linda Robichaud and Gary Armstrong (U16 Boys Black)

     Brooklyn Convenor 9:30 a.m. to 12:00 p.m.:    Jen Clarke (U16 Boys Black) 

 

     Central Convenor  12:00 a.m. to 3:30 p.m.:  Vicky Fletcher (U16 Boys Red)           

     Brooklyn Convenor 12:00 a.m. to 3:30 p.m.:     Massy and Kevin (U16 Boys Black)

 

     Central Convenor 3:30 p.m. to 6:30 p.m.:     JP and Christine Fioroni (U16 Boys Black) 

     Brooklyn Convenor 3:30 p.m. to 6:30 p.m.:     Alistar and Kelly Todd (U16 Boys Black)    

 

     Runner – (Enclosure Field) 8:30 – 6:30pm.:   Alyssa DeSarno (U12 Boys)

     Runner – (Red Field)  8:30 – 6:30pm.:      Mikeala Smuch (U12 Boys)

 

Mohawk Park  (U13 Boys White)

    * There is no Equipment Box at this location.  All field equipment to be obtained from Club Office

   Pick up Field/Convenor Supplies Friday @ the club office (20 Roy Blvd. #11) & deliver 
    to field Saturday morning and assist with Set-up:     Brett and Liz Hickling

 

     Field Setup 8:00 a.m.:   Brett and Liz Hickling (U13 Boys White)

     Field Tear-down 6:30 p.m.:   Kelly Brown (U13 Boys White)

 

     Convenor 8:30 a.m. to 12:00 a.m.:     Christa Cox (U13 Boys White)    

     Convenor 12:00 a.m. to 3:30 p.m.    Bob/ Jackie Marshall (U13 Boys White)

     Convenor 3:30 p.m. to 6:30 p.m.:     Rob Brown (U13 Boys White) 

 

Waterworks Park  (U13 Boys Red)

    * There is no Equipment Box at this location.  All field equipment to be obtained from Club Office

    Pick up Field/Convenor Supplies Friday @ the club office (20 Roy Blvd. #11) & deliver 
    to field Saturday morning and assist with Set-up:  Max Bertling

 

     Field Setup 8 a.m.:    Michael McCarthy (U13 Boys Red)        Pete Kovacs (U13 Boys Red)

     Field Tear-down 6 p.m.:   Max Bertling (U13 Boys Red)          Neil McGregor (U13 Boys Red)

 

     Convenor 8:30 a.m. to 12:00 a.m.:   Don Lewis (U13 Boys Red)

     Convenor 12:00 a.m. to 3:30 p.m.   Emily Slawek (U13 Boys Red)

     Convenor 3:30 p.m. to 6:30 p.m.:    Karen Ainslie (U13 Boys Red)    

 

**********************************************************************************

Sunday August 12th

Tournament HQ will be split between John Wright Pavilion & the Tournament Room at the Best Western 

*********************************************************************************

Registration Desk 7 a.m. - 11 a.m. at Best Western

    Coordinator:   Sarah Vieira (U12 Boys)

     Adult 1.   Nicole Vulcano (U10 Boys) 

     Adult 2.    Danielle Goulding (U9 Boys)      

 

Mobile Support 10 a.m. to 2 p.m.  (need a vehicle that will fit coolers, we will pay gas)

     Adult 1:   Jeff Slaght (U-11 Boys)

 

Head Field Convenor:    Chantal Slaght (U-11 Boys)

Head Field Convenor (Festival):   Chantal Slaght (U-11 Boys)

 

Competitive Awards Presentations:  Frank Vieira & Mark Moravek

 

FESTIVAL FIELDS

 

Brier Park (Blue, Red, and Yellow)

     * Nets & Corner Flags located in Equipment Boxes at field.  Lock Combo will be provided

Pick up Field/Convenor Supplies Saturday @ Brier Park & deliver to field Sunday morning and assist with Set-up:  Heidi Melick

 

     Field Setup 7:30 a.m.:      Luc Laroche (U12 Girls)      John Hotte (U12 Girls)  

     Field Setup 7:30 a.m.       Vicky Florio (U12 Girls)       Matthew Melick (U12 Girls)

 

     Field Tear-down 6 p.m.:   Tom Whipple (U12 Girls)         

     Field Tear-down 6 p.m.:   Manny Ferreira (U12 Girls)

 

     Convenor 8:00 a.m. to 11:00 a.m.:     Heidi Melick (U12 Girls) 

     Convenor 11:00 a.m. to 2:00 p.m.:      Darren Fletcher (U12 Girls) 

     Convenor 2:00 p.m. to 6:00 p.m.:       Wendy Rombout (U12 Girls) 

 

     Runner (student) 7:30 a.m. to 5 p.m.:   Matthew Melick (U12 Girls)    

 

Wood Street Park

    * There is no Equipment Box at this location.  All field equipment to be obtained from Club Office

Pick up Field/Convenor Supplies Saturday @ Wood Street Park & deliver to field Sunday morning and assist with Set-up:   Jeff Slaght (U11 Boys)

 

     Field Setup 8:00 a.m.:      Jeff Slaght (U11 Boys)           Angela Fleming (U11 Boys)

     Field Tear-down 4 p.m.:   Leo Raposo (U16 Girls)  

 

     Convenor 8:30 a.m. to 12:30 a.m.:   Haley (U16 Boys Black)

     Convenor 12:30 a.m. to 4:00 p.m.    Leo Raposo (U16 Girls)

     

COMPETITIVE FIELDS (U13+)

 

John Wright (Blue, Red, Yellow, and Green)

    * There is no Equipment Box at this location.  All field equipment to be obtained from Club Office

      Pick up Field/Convenor Supplies Saturday evening & deliver 
       to field Sunday morning and assist with Set-up:    

       Rick Evans (U14 Boys Black) and Jeff Suszeks or Tammy Cowan (U14 Boys Red)


     Field Setup 7:30 a.m.:    Jeff Suszeks (U14 Boys Red)

     Field Setup 7:30 a.m.:    Gerry Cleaves and Mary Orias (U13 Boys White)

     Field Setup 7:30 a.m.:    Rick Evans (U14 Boys Black)

     Field Setup 7:30 a.m.:    John Anderson (U14 Boys Red)

 

     Field Tear-down 5:30 p.m.:    Paul Berardi (U14 Boys Red)

     Field Tear-down 5:30 p.m.:    Arthofer Family (U14 Boys Red)

     Field Tear-down 5:30 p.m.:    Javier Olave (U14 Boys Black)

 

     Convenor 9:00 a.m. to 12:00 p.m.:    Cailey (U14 Boys Red)

     Convenor 9:00 a.m. to 12:00 a.m.:      Sandy Gairns (U14 Boys Red)

 

     Convenor 12:00 a.m. to 3:00 p.m.:    Cailey (U14 Boys Red)

     Convenor 12:00 a.m. to 3:00 p.m.:    Izzy  (U14 Boys Red)

 

     Convenor 3:00 p.m. to 5:30 p.m.:    Cailey (U14 Boys Red)

     Convenor 3:00 p.m. to 5:30 p.m.:    Izzy  (U14 Boys Red)

 

     Runner (Yellow field) 9:00 a.m. to 11:00 a.m.:  Izzy (U14 Boys Red)

     Runner (Red field)  9:00 a.m. to 11:00 a.m.:   Chloe (U14 Boys Red)

 

     Runner (Blue field) 9:00 a.m. to 5:30 p.m.:     Isaac (U14 Boys Red)

     Runner (Green field) 9:00 a.m. to 5:30 p.m.:     Chloe (U14 Boys Red)

     Runner (Red field) 11 a.m. to 5:30 p.m.:    Sarah Tuberfield (U18 Girls)   

     Runner (Yellow field) 11 a.m. to 5:30 p.m.:   Sarah’s friend

 

Mohawk Park  (U16 Boys Red and Black)

    * There is no Equipment Box at this location.  

     Field/Convenor Supplies will be delivered to field Sunday morning:    Chantal Slaght (U11 Boys)

    

     Field Setup 8:30 a.m.:   Trevor Figueiredo and Lesley Peplinski (U16 Boys Red)

     Field Tear-down 1:30 p.m.:   Jugen Weber (U16 Boys Red)       Ryan McAuley (U16 Boys Red)

     Convenor 9:30 a.m. to 1:30 p.m.:     Opal McAuley (U16 Boys Red)

    

Lions Park (Enclosure, Red, and Brooklyn)
    * Nets & Corner Flags stored in Equipment Boxes at field.  Lock Combo will be provided

    ** This location only will 1/2-day due to San Rocco Festival starting up in the afternoon

     Field Setup 8:00 a.m.:        Nets were left up from previous night.  Convenors/Runners will 
                                                  need to set up corner flags only.

     Field Setup 8:45 p.m.:  Lisa Englefield (U18 Boys)  

     Field Teardown 2:00 p.m.:  Mark Harvey (U18 Boys)  

 

     Red Field Convener 9:30 a.m. to 2:00 p.m.:  Zoe Oliveira (U18 Boys)   

     Brooklyn Convener 9:30 a.m. to 2:00 p.m.:  Cecelia Oliveira (U18 Boys)